Fehérorosz börtönbe került uniós diplomata ügyében szólalt meg az Unió – nem is akárhogy
Egy névtelenséget kérő uniós tisztviselő szerint az uniós diplomatát a fehérorosz hírszerző szolgálat fogta el az uniós küldöttség irodája előtt.
A szóvivő azt is kiemelte, hogy az uniós tagállamokban szükséges a nemzetbiztonsági szolgálatok munkájának felügyelete.
A kémszoftverek használatával történő esetleges visszaélések kivizsgálása teljes mértékben az egyes uniós tagállamok hatásköre – nyilatkozta Johannes Bahrke, az Európai Bizottság szóvivője a testület sajtótájékoztatóján.
Bahrke, arra az újságírói kérdésre válaszolva, vajon a bizottság tisztában van-e azzal, hogy egy görög újságírót a Predator nevű kémprogrammal figyeltek meg, elmondta: a testület ismeri a megfigyelésekről szóló jelentéseket és követi az ezekkel kapcsolatos fejleményeket. De hangsúlyozta:
a tagállamok hatáskörébe tartozik a nemzetbiztonság védelme,
nekik kell ellenőrizniük a nemzetbiztonsági szolgálatok tevékenységét, annak biztosítása érdekében, hogy azok teljes mértékben tiszteletben tartsák az alapvető jogokat, az adatvédelmet, az újságírók, politikusok biztonságát, és a véleménynyilvánítás szabadságát”.
„Hadd hangsúlyozzam, hogy az ilyen ügyek feltárása teljes mértékben az egyes uniós tagállamok feladata. Elvárjuk, hogy a tagországok hatóságai vizsgálják ki az ezzel kapcsolatos állításokat” – szögezte le. Majd kiemelte, hogy az uniós tagállamokban szükséges a nemzetbiztonsági szolgálatok munkájának felügyelete.
Kedden az Európai Parlament a Pegasus nevű kémszoftver használatát kivizsgálni hivatott különbizottsága sajtótájékoztatóján a testület tagjai többek között azt hangsúlyozták, hogy az uniós parlament elnökségének, a tagországok kormányait tömörítő Tanácsnak, továbbá az Európai Bizottságnak is szerepet kell vállalnia az állítólagos visszaélések felderítésében.
(MTI)
Nyitókép: MTI/AP